Ďakujem za pomoc

14.06.2018 13:26

Ďakujem za pomoc.docx (19413)

Prečítal som si článok v inzercii v rámci portálu denníka Sme o zvolebnievaní sa v slovenskej hádzanej. Chcem sa poďakovať za veľkú pomoc autorovi článku pri mojom snažení sa o post Prezidenta SZH. Veľmi si vážim, že môj web zaujíma aj Tatran Prešov.

Takže postupne :   Tatran Prešov je v súčasnosti jedinou medzinárodnou značkou v slovenskom hádzanárskom hnutí. Neodškriepiteľne! Koho zásluhou je asi zbytočné zdôrazňovať. Súčasný šport je o takýchto ľuďoch a je ich málo. Bez peňazí a podmienok sa úspech nedá dosiahnuť a po zavedení súčasného znenia Zákona o športe to bude hlavne o podobných majiteľoch.

Zároveň sa ale zamyslime, koho Tatran Prešov potrebuje z hľadiska slovenskej hádzanej. Nikoho! A SZH už vôbec nie. Absolútne ho nezaujíma, čo sa na zväze deje, lebo ten a všetky kluby okolo mu odsúhlasia všetko o čo požiada, nezaregistruje ani to, že mu odstupné za hráča zaslané na účet SZH poukáže až po upozornení od redaktora denníka Šport, že či mu prídu zábezpeky za poháre, či dostane odmenu za víťazstvá v Slovenskom a Československom pohári...

Prečo je to tak? Tatran Prešov vďaka svojmu mecenášovi, ktorý je bez akýchkoľvek výhrad veľmi šikovný podnikateľ s veľkým majetkom, nemá problém zabudnúť na tieto, pre iné kluby dôležité, malé sumy.

Tatran Prešov za 17 rokov získal veľa titulov nie len v kategórii mužov, ale aj v staršom a mladšom doraste a žiackych kategóriách. Veľmi dobrá práca s mládežou, tréneri, väčšinou bývalí hádzanári s ukončenou pedagogickou fakultou prepojení na prešovské školy. Z hľadiska hádzanárskeho hnutia vynikajúca práca. Otázka znie ,kto z tohto obrovského množstva talentov tvrdí muziku v nejakom klube, hráva ťažké zápasy a reprezentuje? Lukáš Urban! Kde sú ostatní? Prečo niekde nehrajú? Prečo sa nevyvíjajú? Prečo keď odmietnu podpísať dlhoročné zmluvy a chcú prestúpiť do iných klubov je to prakticky nemožné? Prečo nemôžu hosťovať a hrať aby sa zlepšovali a po čase sa vrátili späť do svojho klubu, ktorý ich vychoval?

Asi jednoduchá odpoveď. Lebo sú hájené len záujmy Tatrana Prešov! Celá slovenská hádzaná aj so Slovenským hádzanárskym zväzom Tatran Prešov zaujíma len z hľadiska možnosti hrať poháre a SEHA ligu! Potrebuje ústretovosť v termínoch a v ústupkoch zmysle – My sme Tatran Prešov a ostatní budete robiť tak ako chceme my.

Máme veľa spoločných známych takže často s nimi preberáme rôzne témy. Ide to akosi s históriou, lebo časť môjho života a Tatrana Prešov boli niekoľko rokov previazané. Je všeobecne známe (a môžeme to aj konfrontovať), že Tatran Prešov má Jara Holešu a pána Kelecsenyiho v zuboch. Že o RCH si myslí, že je to holý bezvýznamný nezmysel a má svoj názor aj na fungovanie celého zväzu.  Zrazu obrovská zmena, asi z lásky ku mne, všetko je v poriadku, výborná práca, rozvoj, prosperita...Nikdy som netvrdil, že sa neurobilo nič. Ale urobilo sa málo a pritom štátny ročný príspevok z Ministerstva školstva  od roku 2011 do roku 2018 vzrástol z cca.700 000.-Eur na   cca.1 400 000.-Eur! a k tomu dotácie pre RCH a hádzanárske haly. Ako to pocítili kluby, reprezentačné výbery...A to, že vznikajú aj iné otázky neštandardného riadenia slovenskej hádzanej si nechám v rezerve.

K bodom uvedeným v článku :

 

  1. REKLAMNÍ PARTNERI

Perfektné. Je to v náplni práce a dokonca povinnosťou Slovenského zväzu zháňať takýchto partnerov. Nie je síce štandardné, že sa zahmlieva výška plnenia a znenia týchto zmlúv, čo z toho dostanú rozhodcovia, čo kluby, čo sa kde použije,  mal by to byť prínos.

 

  1. TELEVÍZIA 213

Pre propagáciu hádzanej výborné. Ale taký zmätok v termínoch, ktorí vznikol pri organizácii zápasov a výber súperov – otras. Každý klub a tréneri si nemohli urobiť mesačný plán, lebo stále bola nejaká zmena. A divákov bolo menej a menej. A tak to aj s 213 dopadlo...

  1. RCH

Dodnes neviem, čo RCH je! Prisvojujeme si niečo čo v Čechách úspešne funguje už niekoľko rokov, ale na úplne iných základoch a postupoch. Ako šéftréner HC Sporta Hlohovec nemám pocit , že nám vznik RCH nejakým spôsobom pomohol. Máme tiež nárast, ale na základe našej aktivity, nie pomocou RCH. Urobilo sa pár talent tréningov (jedno v Topoľčanoch bolo výborné) a čo ďalej. 200 detí pribudlo v Prešove. Koľko ich pribudlo v Banskobystrickom kraji? Ako im RCH pomohlo? A v iných menších kluboch. V Košiciach, Revúcej, ktorá zanikla? Rozdalo sa niekoľko hádzanárskych brán a lôpt a čo? Platia sa učitelia na školách , ktorí robia čo? Platia sa tréneri na základe zmlúv-boli uzavreté v tom istom čase so všetkými trénermi? Proklamuje sa nárast základne za dva roky o 1200 detí. Kde sú?

 

  1. INTERNETOVÉ PRENOSY

SWAN internet výborné. Mne ako trénerovi HC Sporta Hlohovec to veľmi pomohlo, že som nemusel obvolať celé Slovensko kvôli nejakému zápasu na prípravu.

 

  1. ONLINE ZÁPASY DORASTOV

To isté platí. Výborné!

 

  1. RENAULT

K tomu sa ťažko vyjadruje. Chcel by som vidieť zmluvu a potom sa vyjadrím. Niekde nemajú v kluboch základné vybavenie na hádzanú, ale máme autá.

  1. ZAHRANIČNÝ TRÉNERI

V tomto bode sa len potvrdzuje neznalosť autora článku, o čom to všetko je. V súčasnom stave našej základne, v kadetoch, v kadetkách, v junioroch, juniorkách, v mužoch, ženách môžeme angažovať Dagura Sigurssona, Alfreda Gislassona  a ja neviem koho a nepomôže nám to, lebo nie je koho trénovať. Tvrdím, že sa nájde ešte stále veľa talentov, ale na ich rozvoj nám nepomôže angažovať zahraničie, ktoré nemá žiadnu predstavu o našej mentalite a ako to v kluboch funguje. Potrebuje našich ľudí motivovaných a ohodnotených, aby sa pracovalo, aj podľa metodických pomôcok, ktoré nám vytvoria renomované mená. Nikdy nebudem polemizovať o odbornej kvalite týchto pánov, Španielsko a Dánsko je bez polemiky. Ale prečo hneď zamestnanci zväzu? Prečo hneď reprezentační tréneri? Prečo hlavné slovo? Veď robme školenia pre našich trénerov trebárs každé dva týždne a títo ľudia nech ich školia, učia, ukazujú ako na to a zaplaťme im to. Zaoberáme sa staršími kategóriami (metodický list, vypracovaný SZH je výborný, ale nie každý tréner u nás vie ako s ním nakladať a orientovať sa v ňom). Ale kde sú noty pre trénerov prípraviek a žiakov, kde sme ,myslím si, pozadu a tam je najviac práce.

V Michalovciach bol pokus direktívy, že všetko sa musí robiť len podľa nôt zahraničného trénera. Ako to dopadlo...

A čo je ešte dosť podstatné - pracujú za diametrálne rozdielnych podmienok ako slovenskí tréneri.

 

 

A toto je za 8 rokov pôsobenia všetko? Asi trošku málo...

V mojom programe je aj reorganizácia RCH. Môj názor je, že všetko by si mali riadiť a kontrolovať krajské zväzy, lebo majú ku klubom, školám a deťom najbližšie. Klamstvo, že ja sľubujem centrá RCH svojim voličom je odporná lož, vymyslená účelovo proti môjmu zvoleniu. Dištancujem sa od tohoto nezmyslu! Moja kampaň nie je o sľuboch a rozdeľovaní postov , ale o inej ceste pre rozvoj hádzanej na Slovensku.

Marketing, marketingové firmy sú na zháňanie peňazí a budem ich využívať. Ekonomiku mi môže robiť nezávislá ekonomická firma. Sekretariát, na základe výberových konaní a nie stykov a priateľstiev,  si vytvorím z kvalitných a vzdelaných ľudí, z ľudí , ktorí vedia a     budú chcieť pracovať . A nemusia hádzanej rozumieť, ale mne pomôžu a odbremenia ma, aby som sa mohol viac venovať tomu podstatnému – odbornej hádzanej. Odborné komisie musia mať predsedov a členov, ktorí budú rozhodovať ako by to tu malo fungovať, členovia výkonného výboru budú vedieť a spolurozhodovať každý môj krok. Rozdeľovanie dotácií je stanovené zákonom o športe a peniaze pôjdu tak, kam patria. A nebudem sa hnať do projektov, na ktoré peniaze nebudú, aby sa nestávalo, že hospodárske výsledky SZH budú v červených číslach.  Budem sa zaoberať hádzanou, ktorej na rozdiel od autora článku aspoň trocha rozumiem, lebo tam máme najväčší problém, lebo nedokážeme už v žiadnej reprezentačnej kategórii postúpiť cez akúkoľvek  kvalifikáciu ( aj sám som bol toho účastníkom), prehrávame už aj s Luxemburskom. Na to aby sme to dosiahli sú potrebné peniaze a veľa peňazí. Ale len zmluvou s reklamnými partnermi sa naše výsledky nezlepšia! A prostriedkov je dosť, len s nimi treba hospodáriť rozumne a cielene.

Kontakty a vzťahy sú veľmi dôležité. Ja ich mám. Síce zatiaľ nie na miestach, ktoré nosia potrebné peniaze. Mám ich čo sa týka podstaty. V hádzanej!

Moja kandidatúra nie je o mne. Rád sa vzdám všetkej publicity a slávy. Užil som si jej v mojej kariére dosť aj ako radový Košičan. Nekandidujem zo zištných dôvodov alebo preto, aby som si v inzercii kupoval právo uverejňovať klamstvá a výmysly. Nie som zlo pre slovenskú hádzanú, ako o mne šíri druha strana. Chcem pomôcť a či preceňujem svoje schopnosti posúdi hádzanárska obec.