Odpovede...

02.01.2018 20:40

Tento príspevok je reakciou na osočivé vyjadrenia M. Liptáka, ktoré boli uverejnené na www.martin-liptak.sk dňa 28.11.2017 o 22:08.

Tréner rozprávkar: „Veď čo, nezbláznime sa“

Pred jedným z našich zápasov A mužstva Tatrana ma požiadal manažér M. Lozák, či neviem zavolať do Hlohovca, a poprosiť ich ohľadom výmeny zápasov ml. a st. dorastu v Hlohovci, pretože s nejakým pracovníkom v Hlohovci sa nevie na tom dohodnúť. M. Lozák len využil príležitosť, že som bol vo VIP Tatrana a poprosil ma, či by som nezavolal ja niekoho z Hlohovca. Mal som prísľub, ale nakoniec to dopadlo tak ako som to opísal redaktorovi denníka Šport. Na to prišla reakcia rozprávkara z Hlohovca na jeho webe plnom klamstiev, urážok a nenávisti, ktorého mám nielen ako trénera ale aj ako človeka hlboko v paži.

 

ML:Slovník slovenského jazyka : osočovať – hovoriť  o niekom nepravdivo, ohovárať. Ako čítam, tak čítam, osočovanie v mojom článku nenachádzam!

Mať niekoho v paži, niekoho salámovať. Študentský žargón. Má ma v paži môj syn a dosť ma to trápi. Že ma má v paži TP mám hlboko vo výstrihu od doby, kedy začal hon na čarodejnice, že tomuto klubu chcem škodiť a podobné choré nezmyslelné názory!

Rozprávkar je pekné. Hlavne pre deti. Na mojom webe sú pravdivé rozprávky a možno je tam aj trocha urážok a ľútosti aj k ľuďom, ktorí majú v paži. A keď som niekoho bezdôvodne a bez dôkazov ponížil alebo urazil, nech mi napíše. Ospravedlním sa!

 

Ešte jedno poleno a urobím to.

Miloslav Chmeliar pohrozil odhlásením II. mužstva Tatrana z extraligy. Včera napoludnie hrozilo, že Tatran Prešov odhlási svoje B-mužstvo z najvyššej súťaže hádzanárov a tá sa bude od 12. kola dohrávať len s deviatimi účastníkmi. „Za moje dobro a moje peniaze si predsa nenechám ničiť vlastné zdravie,“ vraví majiteľ Tatrana Miloslav Chmeliar. „Mal som dva dôvody na to, aby som prihlásil do najvyššej seniorskej súťaže aj náš druhý tím. Po prvé – bolo mi ľúto našich mladých chlapcov, ktorí sa nedostali do kádra A-mužstva a nemali by kde hrať. Ak by v extralige boli Bardejov, Košice, či Sečovce, dal by som ich na hosťovanie, avšak najbližšie k nám je 265 kilometrov vzdialená Považská Bystrica. Po druhé – Slovenský zväz hádzanej nebol pred touto sezónou schopný zohnať desiateho účastníka extraligy, takže hrozilo, že v nej bude nepárny počet mužstiev, čo nie je dobré. Pomohli sme preto v presvedčení, že nám ostatné kluby vyjdú v ústrety, keď to bude nevyhnutné.“ A práve v tom je kameň úrazu. Túto sobotu o 18.00 hodine malo béčko Tatrana pôvodne hrať majstrovský duel v Malackách a prešovskí dorastenci v Hlohovci. Keďže základ seniorského B-mužstva tvoria starší dorastenci, Tatran požiadal Hlohovčanov, aby zmenil zaužívané poradie dorasteneckých duelov, aby najskôr o druhej popoludní hrali starší, ktorí by potom vyrazili do neďalekých Malaciek, a až po nich o štvrtej mladší dorastenci. „Keď som sa s touto prosbou obrátil na šéfa Sporty pána Bobáka, povedal mi, že to nebude žiaden problém. No zakrátko nám ktosi iný z klubu telefonoval, že naši starší dorastenci budú hrať dokonca až o šiestej, teda v čase extraligového súboja vMalackách! A keď sme požiadali o pomoc riaditeľa súťaže pána Brunovského, odkázal nám, že máme na súpiske 30 hráčov, nuž nech sa podľa toho zariadime.“ V tú chvíľu bol Miloslav Chmeliar rozhodnutý, že druhý tím Tatrana zo súťaže odhlási. „Dostali by sme od zväzu pokutu, zaplatili by sme mu ju a mal by som pokoj,“ vraví Miroslav Chmeliar. Názor zmenil až po včerajšom telefonickom rozhovore s prezidentom SZH Jaroslavom Holešom, ktorý ho poprosil – obávajúc sa, že tým utrpí meno celej slovenskej hádzanej - aby si to ešte rozmyslel. „Nechal som sa síce obmäkčiť s tým, že naše béčko zostane v extralige takpovediac podmienečne. Ešte raz nám niekto hodí poleno pod nohy a urobím to. To nie je vyhrážka, to je fakt. Mám svoje podnikanie, mám dom v Chorvátsku, kam často chodím, ja hádzanú k životu nepotrebujem,“ dodal Miloslav Chmeliar. Riešenie sa napokon našlo, zápas seniorskej extraligy Strojár Malacky – Prešov B bude zo soboty 2. decembra preložený na iný termín.

Autor: Zdeno Simonides

Chmeliar: Ešte jedno poleno a urobím to!

28.11.2017 22:08

Ten hnoj, čo uverejnil, ani neviem ako sa volá ten vraj športový denník 28.11.2017, je donebavolajúci smrad a klamstvo!!! Obidvoch zúčastnených!!!

Autor si neoverí ani bazálne informácie ako to všetko bolo, dá slovo len jednej strane, pri všetkej úcte, paranoidnej strane a uverejní článok, ktorý nemá s pravdou absolútne nič spoločné. Pravda je tam len to, že ja, ja ,moje, ja , môj dom, moje zdravie, moje peniaze, moja firma!!!!

Postupne : prešovské béčko si vymyslel pán majiteľ, aby hráči dorastu a končiaci dostali možnosť a ponúkol túto alternatívu SZH (nieje pravda, že zachraňoval, ale žiadal!!!). A bolo to veľmi sympatické a tí chlapci za pomoci pár starších hrajú dobre. Jeho predstava bola, že budeme všetci sedieť a čakať, kedy nás požiadajú o akúkoľvek zmenu, aby náš záchranca mal všetko ako si praje. Asi to tak nefunguje. Hlohovec vyšiel ich všetkým logistickým nezmyslom v ústrety, neviem o žiadnej zmene termínu, s ktorou by sme nesúhlasili. Až teraz chceli, a žiadal o to sám najvyšší Prešova pána Bobáka, aby sa urobila úprava hracieho dňa tak, aby aj dorastenci Prešova aj B tím odohrali zápas v jeden deň. Lenže v hlohoveckej hale sa vtedy koná Považská liga! A to sú deti. A nanominovaní rozhodcovia. A doprava. A proste pri všetkej snahe sa tie zápasy paranoidného Prešova natlačiť nedajú!!! A princeznej sa nevyšlo v ústrety. A je problém!!! A sú tu vyhrážky, že béčko skončí. A prezident SZH presviedčal majiteľa, aby pre boha zostali! Klamstvo , klamstvo, klamstvo!!!

Keď si niekto myslí, že ja, šéftrenér HC Sporta Hlohovec, bojujem proti Tatranu Prešov, je bohapustá volovina a paranoja pána vedúceho - nemám na to ani minimálny dôvod. Sú to maličkosti. Dokonca popri všetkých invektívach, nadávkach, vyhrážkach a výmysloch, čo sa mi dostáva z prešovskej strany, im fandím, nech sa presadia a nech robia výsledky. Keď si niekto myslí, že Majo Bobák bojuje proti Tatranu Prešov, je duplovaná hovadina. Hlohovec nikdy nepotreboval pomoc Prešova a vychádzal mu v ústrety. A nebude to inak.

Ten tzv. novinár, čo o tom píše určite vie, že niesom v klube priateľov SZH, ale sú určité hranice. Človek, čo do hádzanej pchá peniaze, je určite obdivuhodný, lebo šport je veľká čierna diera, kde peniaze vojdu, ale už sa nevrátia. Ale to neznamená, že môže všetko! Zaujíma Malacky, Modru, N.Zámky, Košice, Martin a ja neviem koho, čo zarobia jeho hádzanári, keď postúpia do skupiny EHF? Prd! Snažia sa, aby prežili!

Nevedia pracovať s logistikou, aby nehrali ob deň a nevznikali problémy s termínmi? Nech si zamestnajú schopných ľudí!

Bude škoda, keď prešovské béčko skončí. Rešovský, Majirský, Rečičár, Kríž, ale aj J.Urban, K.Radčenko a Antl... nebudú mať kde hrať a sú veľmi šikovný. Ale nech sa zobudí ten, kto ich chce zrušiť. A hanba to možno bude. Ale prešovská!

Človek mnohokrát za život navštívi lekáreň, ale to neznamená , že je schopný pochopiť ako funguje tento biznis a vedieť ho robiť. Alebo môže nespočetnekrát navštíviť divadlo a vidieť veľa filmov, nedokáže zrežírovať žiadny . Môže denne navštíviť Danubianu a iné galérie a vidieť mnoho obrazov a sôch, ale nedokáže stvoriť také diela. Ani ten, čo videl miliónkrát hádzanársky zápas ako divák, aj keď dáva do toho peniaze, nemôže o hádzanej vedieť absolútne nič!

Zdroj: https://www.martin-liptak.sk/news/chmeliar-este-jedno-poleno-a-urobim-to/

 

ML:K tejto téme je ťažké ešte niečo napísať. Dovolili sme si nezrušiť detskú ligu a náš tréner dorastov si dovolil nesúhlasiť s prehodením zápasov – najprv starší dorast a potom mladší – a vznikla táto aféra, zverejnená hneď v slovenskom športovom denníku bez toho, aby sa vyjadrili obidve strany a Hlohovec je ten plný nenávisti voči Prešovu (a hlavne jeho šéftrenér). Choré a paranoidné!!!

 

 

Tento príspevok je reakciou na osočivé vyjadrenia M. Liptáka, ktoré boli uverejnené nawww.martin-liptak.sk dňa 28.11.2017 o 22:08.

 

Milý M. Lipták, v živote to tak chodí, že ak niekomu urobíš zle, stokrát sa ti to vráti. O tom si sa už mohol vo svojej bohatej trénerskej praxi x-krát presvedčiť. Pravda je taká, že ste chceli oba dorastenecké zápasy vyhrať, veď to priznal aj váš tréner dorastov. Možno by ste ich aj vyhrali, veď máte mládežnícke hádzanárske akadémie, teba ako šéftrénera, z okolia sťahujete talentovaných hráčov a podobne. Za to, ako ste sa zachovali, ste dvakrát „schytali latu“, mladší dorast Hlohovca prehral s našim o viac ako 20 gólov, starší o vyše 10, a to môžeš byť rád, ty ako veľký šéftréner, že tréner starších dorastencov Tatrana S. Kolpak bol k tebe milosrdný a nechal hrať druhý polčas mladých hráčov. Ináč i vaši starší dorastenci by „fasli“ o viac ako 20 gólov (už polčas bolo o 10). Ako si napísal, ja tomu nerozumiem, na druhej strane ani nechápem, ako hádzanárska akadémia s tebou ako šéftrénerom môže od nás dostávať také „pakle“, keď naši tréneri - jeden podnikateľ, druhý riaditeľ školy - majú trénovanie len ako hobby. Ja, čo tomu nerozumiem, si myslím, že funkcia šéftrénera je v Hlohovci zbytočná. Myslím si, že problém je v tom, že jeden tréner trénuje dva dorasty a to nie je dobré. Radšej by som peniaze na šeftrénera použil na druhého trénera dorastu. Ale to je vec Hlohovca.

ML:Je to trošku prehnané, až by som povedal namyslené, keď si niekto myslí, že jedinou mojou záľubou a činnosťou je snovať pikle proti TP a škodiť a škodiť. TP ma zaujíma čisto zo športového a informačného hľadiska. Že by som urobil niečo zlé proti hociktorému hádzanárskemu klubu mi známe nie je. Určite som v živote vykonal aj veci, na ktoré nie som hrdý, ale že by to malo byť spojené s TP? Nezmyselný výmysel! Pár magorom so tam vynadal, to určite, ale nad rámec nadávok? Určite nie!

To, že hlohovecký dorast, starší aj mladší, vysoko s Prešovom prehral je fakt. Vyhral vysoko a zaslúžene (pozrel som si to na videu). V našich končinách je normálne, že keď sa vyhráva vysokým rozdielom (ale aj prehráva), tak necháme hrať aj hráčov, ktorí sa na ihrisku veľmi neobjavujú. A robíme to aj v mužskej kategórii. Som nesmierne šťastný, že tréneri prešovských dorastencov ma tak majú radi, že sa nado mnou zmilovali, mysleli na mňa počas týchto zápasov a prestriedali ! A pravda je taká, že sme chceli obidva zápasy vyhrať. Ešte som nevidel mužstvo, ktoré by nastupovalo s cieľom prehrať! Prečo by to nechcel náš tréner dorastov?! Ešte k tej organizačnej štruktúre. Každý to robíme ako vieme alebo nevieme. TP nemá ani potuchy ako sa to v Hlohovci robí, takže každý budeme starať o svoje a vychovávať po svojom!

Ale názor, že peniaze na šéftrenéra by sa mali použiť na druhého trénera dorastu je správny. Nebol by síce spokojný, lebo za túto papierovú funkciu sa žiadne peniaze neberú, ale trénera potrebujeme a hľadáme. Ďakujeme!

Podobne zle si nám robil asi pred štyrmi rokmi v zápase Hlohovec – Prešov. Vtedy u nás za správcu haly nastúpil Maroš Kolpak, bývalý vynikajúci brankár, 62-násobný reprezentant, ktorý chytal aj v nemeckej bundeslige a ktorému tiež nevieš prísť na meno, pretože je z Prešova. Aj vzhľadom na to, že bol nový, nevedel, že má na zápas nabaliť mužstvu dve sady dresov. Pricestovali sme len s  prezliekať nebudete a keďže právo voľby farby dresov majú podľa reglementu domáci, Tatran musel nastúpiť v modrých, ktoré si požičal od Hlohovca. Keďže v tom čase si mal v tíme viacerých chlapcov, ktorí predtým hrali u nás v Prešove, dozvedeli sme sa, ako demokraticky si rozhodol. Aj v spomínaných požičaných sme vás !vyklepali“ dvojciferným výsledkom, no nepochybujem, že napriek tomu si bol spokojný. Hlavne, že si robil zle. Ešte raz ti to zopakujem a zapamätaj si to konečne: Ak niekomu v živote robíš zle, vždy sa ti to vráti.

ML:Ten zápas, keď Prešov nemal dresy, bol po mojom príchode do Hlohovca, takže som bol tiež nový. Možno je to tak, že sa niekde v kluboch stará o dresy trenér. Rád by som to počul od A.Mazura a P.Dudáša (spýtam sa na to), či bežali obľúbenému TP oznámiť, že ja som „demokraticky“ rozhodol, že sa nebudeme prezliekať a aké dresy dostanú prešovčania! Neuveriteľná kravina! A že ste nás „vyklepali“? Blahoželám!

Ešte poznámka ku M.Kolpakovi. Neviem mu prísť na meno! Čo už na to povedať? Bol mojim spoluhráčom aj zverencom, poznám ho dlhšie ako TP. Mám rád ľudí, ktorí niečo dokázali a on je jeden z nich. Pred našimi zápasmi si s ním často zapálim cigaretu (ktorú si väčšinou vypýtam, lebo som prestal fajčiť a beriem len „dajky“) a nemám pocit, že by sa medzi nami niečo stalo (dúfam, že mu táto informácia nepoškodí…).

Dúfam, že tá proklamovaná veta : Ak robíš niekomu v živote zle, vždy sa Ti to vráti, platí na všetkých! Karma je určite zadarmo!

Ale poďme k tebe ako k trénerovi. Ja ťa urážať nebudem, ako to s obľubou robíš ty. Uvediem len zopár faktov a mojich názorov, pre ktoré v Tatrane už trénovať nemôžeš. Myslím si, že si najslabší z trénerov, ktorí v Tatrane boli počas môjho 16-ročného účinkovania v tomto klube. A keďže ty o tom dobre vieš, práve to je dôvod tvojich intríg a nenávisti voči všetkým ľuďom z Tatrana. Čo ti urobili Lamač, Hatalčík, Trtík, Magdoško a iní, ktorým ani neodzdravíš? Čo ti urobil olympijský víťaz a majster sveta Slavko Goluža, ktorý ti ide podať ruku po zápase a ty sa otočíš a ideš preč?!

ML:Neviem odkiaľ prišla informácia, že by som chcel trénovať Tatran Prešov, ale môžem ubezpečiť všetkých zúčastnených, že je to to posledné po čom túžim! Stalo sa to už dvakrát a stačilo asi pre obidve strany.

Keď niekto z uvedených pánov povedal, že sa mu neodzdravím a proti niekomu intrigujem, tak jednoduch klame alebo niekto klame a vymýšľa si! Ku M.Magdoškovi snáď len toľko, že pred pár mesiacmi som ho poprosil o pomoc v jednej osobnej veci a nezištne mi pomohol! A to, že som bol vyhodnotený ako najslabší tréner v ére TP? Neviem či sa to meria alebo váži. Je mi to úplne jedno,  lebo niekto musí byť aj najslabší a poslední v pelotóne.  Ale aby nebolo všetko len škaredé : som vďačný za možnosť trénovať v Prešove. Veľa som sa naučil. Hlavne o ľuďoch!

Že si najslabší tréner, ktorý za mojej éry v Prešove pôsobil, je fakt. Prvýkrát som to zistil pri Alexandrovi Radčenkovi. Pri tvojej prvej misii v Prešove sme po jesennej časti sezóny 2002/03 boli v spoločnej česko-slovenskej súťaže (HIL) na konci tabuľky. Samozrejme, že sme boli sklamaní a chceli sme ísť vyššie. Bola možnosť angažovať A. Radčenka z Karvinej na 4-mesačné hosťovanie za 600 000 Sk  plus mesačný plat 150 000 Sk. Podotýkam, že išlo o hráča, ktorý bol v tom čase výnimočný, veď na ME hádzanárov, na ktorých hral za Česko, bol zaradený do druhého All Stars tímu šampionátu. Pamätáš si, čo si mi povedal? Že ty takého hráča nechceš. Vtedy som od teba dostal prvú „ranu do nosa.“ V tom čase by mi všetci tréneri, a to nielen na Slovensku, ruky-nohy bozkávali, ak by som im priniesol do tímu takého hráča, ale ty si Radčenka nechcel... Zrejme si sa bál toho, že mu nebudeš vedieť čo povedať ohľadom trénovania – taktiky. Radčenko napriek tomu prišiel, s ním sme napokon skončili v sezóne 2002/03 na 2. mieste a ja som ťa, mierne povedané, prvýkrát poslal preč. Následne si sa niekoľko sezón túlal po slovenských kluboch.

ML : K tomuto len toľko. Keby si v Prešove vyberal nových hráčov tréner, možno by tých pohárov vo vitríne bolo viac. Saša je ľudsky aj športovo neuveriteľný a jedinečný. V tom čase, keď prichádzal do Prešova mal kondíciu priemernej ľudskej civilizácie (spiroergonometria dr. Baloga). Nakoniec ostal a pomohol. A rešpekt pred veľkými hráčmi mám aj dnes, ale to sa v TP veľmi nenosí. A o taktike? Len s tým, kto tomu rozumie. A ja som v TP skončil. Všetko bolo vporiadku. Aj to túlanie je na mieste. Veď tréner  ide tam, kde ho chcú. Len malé upozornenie : F.Místek je v Čechách.

Až niekedy počas sezóny 2006/07, keď ťa vyhodili z Považskej Bystrice, som sa nad tebou zľutoval a do jarnej časti sezóny som ťa angažoval – hoci som to nepotreboval, veď dovtedy som robil hádzanú v Tatrane sám -  za športového riaditeľa. Vtedy sme boli ešte kamaráti. Okrem teba a Petra Hatalčíka som si s iným trénerom nepotykal. Tuším za 50 000 Sk mesačne si celú jarnú časť nerobil nič, ak nepočítam zopár televízorov do tomboly, ktoré si sponzorsky vybavil pre divákov. Počet divákov sa nezvýšil, zato Tatran musel odviesť z týchto televízorov 20-percentnú daň z príjmu. Ďakujem pekne. Vlastne, robil si. Celú jarnú časť si robil  vtedajšiemu trénerovi Romanovi Lamačovi napriek (posedenia s hráčmi na pive, potykanie si s nimi a podobne), len aby si ho vyštval. Podarilo sa ti to. Po sezóne Lamač skončil, nastúpil si ty, a aj keď si sa mi snažil dostať pod kožu spôsobmi, že si mi zháňal nehnuteľnosti v Košiciach (to bolo len také očkovanie z tvojej strany), je taký a taký pozemok, taká a taká nehnuteľnosť, keď som povedal áno, tak tvoja reakcia bola „vieš Miloš starosta mestskej časti má niečo proti tebe“. Skrátka rozprávky starého rozprávkara dookola. Do roka a do dňa si letel z Tatrana druhýkrát. Hoci nikdy nehovor nikdy, v tvojom prípade si trúfnem povedať, že naposledy! Aj napriek tomu, že si bol majster, poslal som ťa preč. V podstate každý, kto v Prešove trénoval, získal titul majstra Slovenska. Nemôžem nespomenúť tvoje neustále konflikty s divákmi v Prešove. Počas tvojho pôsobenia vo funkcii reprezentačného trénera, nemohli byť zápasy mužov Slovenska v Prešove, keďže ty si si to výslovne neprial.

ML: Koncom roka 2006 ma riaditeľ MŠK P.Bystrica D.Tonkovič odvolal. Oprávnene. Po titule sme nehrali dobre, neuspeli sme v Lige majstrov a nezlepšovalo sa to. V tom čase sa mi ozval TP (zľutoval sa-kedy a nad kým sa zľutoval?), či by som od leta nešiel trénovať do Prešova. Nebol dôvod odmietnuť, len bol problém, že na neuverenie som mal inú ponuku a bolo treba vymyslieť, čo so mnou na pol roka. Tak sa vymyslela funkcia športového riaditeľa. Výborný plat a žiadna práca! A tá tombola bola moja aktivita pre ľudí a o nejakej dani som nemal ani potuchy, ale ako mi je známe, kvôli tým pár darom TP neskrachoval. To, že som robil intrigy proti Romanovi Lamačovi, je nezmysel do neba volajúci. A keď sme Romanovi dávali, tak pekne spolu s TP. A intrigy s hráčmi? Na návštevu k TP chodili hráči často a čo riešili síce viem (od nich), ale nechám si to pre seba. Je to medzi nimi.

Popri trénovaní bola mojou úlohou zháňať nehnuteľnosti a pozemky pre TP. Popis, že som sa TP snažil dostať pod kožu, tým, že som vyjednal pár stretnutí a nevyšlo ani jedno (bohužiaľ, nič nebolo zadarmo) je zase jeden fabulačný nezmysel. Vyšla akurát jedna lekáreň, ktorá bola nezrealizovateľná a zrealizovala sa...

A že ma vyhodili? Mal som už v marci dohodu s iným klubom, takže mi to bolo jedno. Aj tak moja práca – nepráca nebola podĺa predstáv od začiatku, lebo som nebol ochotný katovať mužstvo. A zápas reprezentácie pod mojim vedením v Prešove bol. Slovinsko a že som si vyslovene neželal Prešov je ďalší blud.

Aby som nezabudol, počas tvojej druhej misie si ma presvedčil, že je potrebné angažovať manažéra z Česka, lenivého človeka, ktorý ma za 100 000 Sk mesačne riadne oklamal. Keď sa mi konečne otvorili oči, okamžite som ho vyhodil. Ani smrad po ňom neostal.

ML: Je to pravda. To bol omyl. Ten človek oklamal aj mňa, hoci mi aj pomohol!

Jeden z dôvodov, prečo si musel z Tatrana odísť aj druhý raz bolo, že si ako tréner veľmi jednoduchý a zo všetkých tých, čo v Tatrane pôsobili, aj najmenej pracovitý. Aj pod tvojim vedením sme hrali zápasy európskych pohárov a pred tými, na ktorých som s mužstvom bol, som sledoval tvoje tréningy. Všetky ako cez kopirák - rozcvička, protiútoky, sedmičky a futbalík. Vieš, čo robili tréneri našich súperov a aj ostatní naši tréneri, ktorí v Prešove pôsobili, na tréningoch pred zápasmi? Družstvá sa rozcvičili, šiesti sa postavili proti šiestim a pilovali signály do bezvedomia. Čo za teba sme mohli trénovať, aké signály? Veď tvoje pokyny počas celej sezóny boli vyskúšajte si signál, zahrajte si 1-5. Vlastne mal si jeden signál („hňupa“), ktorého si si doniesol ešte zo Sečoviec. Vtedy som pochopil, že más síce dar reči, veľké sebavedomie i zdravú drzosť (to jediné by som z teba chcel mať), no z hádzanárskej abecedy toho veľa nevieš. Ale keď začneš o hádzanej rozprávať, nezainteresovaný človek nadobudne pocit, že svetové hádzanárske esá ako Gislason, Serdarušič, Omeyer a iní, sú v porovnaní s tebou len trápni amatéri. Keď sa mi občas vybavíš, väčšinou mám pred očami jedno - rozcvička, sedmičky, trháky, futbalík.

ML: Tu sa rozpisovať nemá význam. Lenivý, jednoduchý...Neevidujem veľa tréningov, na ktorých TP bol. Ale prosím. A ako robím hádzanú asi nikoho nezaujíma. A každý má iný spôsob. Niekto piluje, niekto hrá futbal, niekto regeneruje po miliónoch kilometrov v autobuse a netrénuje v 14 stupňovej zime!

Samozrejme, že sa mi vybavia aj iné veci, napríklad situácia na letisku vo Viedni, tuším že to bolo na ceste na duel Ligy majstrov do Španielska proti Portlandu San Antonio, keď zamestnanci letiska nechceli niektorých členov realizačného tímu pustiť do lietadla, pričom žiaden z nich nebolo chorý... Po návrate do Prešova si nepovažoval za potrebné, aby si sa aspoň ospravedlnil. Aj to je dôvod, prečo v Prešove trénovať nemôžeš.

ML: Vtedy sme to z Milanom Foľtom prehnali, pravda, bolo to neprofesionálne. Ospravedlňujem sa.

Takýchto dôvodov je bohužiaľ omnoho viac, spomeniem len niektoré:

ML: Toto mi pripadá, že TP je hovorca uvedených pánov.

1.            Čo ti urobili Goluža, Trtík, Hatalčík, Rašič a ostatní bývalí tréneri Tatrana, ktorí sú lepší ako ty, že im ani ruku nepodáš?

ML:Prvý menovaný v Prešove mi po zápase, v ktorom ste nás vyklepali, podal ruku, v ktorej mal kľúče, neriešim to a v Hlohovci sa zaoberal inštruktorom zápasu, P.Dvorským, takže nejaké podávanie rúk nebolo na programe. S ostatnými nechodíme na pivo ani sa nám nepoznajú naše ženy (nemáme sa radi), ale žeby som niektorému z nich nepodal ruku? Asi sa niekomu snívalo! Z Rašičom si píšem o Dušanovi Aničovi, ktorí je u nás v HC, lebo sa zaujímal ako je na tom, keďže Rašič je v Srbsku trénerom kadetov. To len pre zaujímavosť. A že sú lepší ako ja je pravda.

 

2.            Po tom, čo si pokazil tri kvalifikácie namiesto toho, aby si si priznal chybu, povieš „no čo, azda sa z toho nezbláznime!“

ML:Ťažko reagovať na názor niekoho, čo o chode národného mužstva nevie nič. Áno, pokazil som dve kvalifikácie (nie tri, to som už nestihol), bol som odvolaný a je tam nový tréner. Takže by tu mala byť všeobecná spokojnosť a určite sa z toho ani ja ani môj následovník nezblázni. Možno sa za tie dva roky niečo spravilo, ale to nech posúdia iní.

 

3.            Dostaneš od Prešova v zápase 40 gólov a namiesto toho, aby si uznal kvality súpera, tvoje vyjadrenie je: „my sme neprehrali s Tatranom ale, my s brankárom Verkičom! Tak kto vám nastrieľal 40 gólov, Verkič alebo rozhodcovia?

ML:Kto rozumie hádzanej pod týmto vyjadrením rozumie: Brankár Verkič podal nadpriemerný výkon! Viac sa tu napísať nedá.

 

4.            Dostaneš od Prešova „pakel“ a napíšeš tebe arogantným spôsobom, že „40 minút bolo dobrých,“ akoby si nevedel, že hádzaná sa hrá 60 minút.

ML:Neviem čo je arogantné na tom pochváliť vlastné mužsto za štyridsať minút?! Viem, že pre TP by bolo krásne, aby som chválil Prešov (aj to robím, keď hrajú dobre – www.martin-liptak.sk), ale ja radšej pochválim vlastných aj keď nakoniec dostali „pakel“!.

 

5.            Prehráš s Prešovom o 20 gólov a napíšeš, „no a čo, veď sa nezbláznime!“

ML:Keď prehral Prešov s Alplou Hard, zbláznil sa niekto? V športe je to pravdepodobne tak, že keď sa niečo nepodarí, bolí to, tak sa treba otrepať a ísť ďalej. Ale je to môj názor, takže asi nesprávny!

 

6.            Pred kvalifikačným zápasom reprezentácie v Košiciach so Švédskom si na jednu z nepríjemných otázok redaktora odpovedal s tebe vlastnou aroganciou - „poznám všetky kanály v Košiciach.“

ML:Trochu vytrhnuté z kontextu, ale čo od TP nie je! Arogantný som! Bránim sa aroganciou proti arogancii! Akú mi mohol dať novinár nepríjemnú otázku po remíze v Rusku to neviem?Takže originál  v Športkách, kde sa novinár pýtal, čo očakávam v zápase so Švédskom v rodnom meste (názor si čitateľ urobí a spolu budeme hľadať aroganciu):

"Keď to dopadne zle, poznám kanalizáciu v Košiciach a aspoň sa dostanem rýchlo domov," svojím povestným typickým humorom odvetil Lipták na otázku, čo preňho znamená viesť národný tím v jeho Košiciach a v takej veľkej hale, ale potom už vážnejšie dodal: "Znamená to pre mňa veľmi veľa. Som ortodoxný Košičan a nedám na toto mesto, v ktorom som vyrastal, začal hrávať hádzanú a neskôr som tu aj trénoval, dopustiť. Keď sa podarí naplniť arénu aspoň spolovice, ľudia prídu a nebudú sedieť ako v divadle, ale nechajú sa poblázniť hádzanou a bude ich tam počuť, tak budem rád."

 

7.            Po štyroch druhých miestach s Hlohovcom skončíš tretí – mimochodom, preskočil ťa tréner Pompoš, ktorého takisto neuznávaš – a namiesto toho, aby si uznal kvality súpera a svoju chybu, tvoja odpoveď je - „no a čo, veď tretí sme ešte neboli.

ML : Preskočil a zaslúžene. Ale zahrali sme si v tom roku skupinovú fázu EHF pohára. A je dobré, že I.Pompoša uznáva TP.

 

8.            Tvrdíš, že aj hádzanej nerozumiem. Ale rozumiem. Keby to tak bolo, už dávno si opäť trénerom v Prešove.

ML: Nie, určite by som nebol aj keby TP hádzanej rozumel!

 

Vo svojom príspevku píšeš, že som paranoidný a ja na oplátku tebe, že hoci si o 3 roky mladší, vyzeráš o 20 rokov starší. A to určite nie vinou ako hovoríš bláznivého športu. Mal si dvakrát dobrého sparringa spoza rieky Moravy, ale už vás dvakrát rozdelili.

ML: Toto je bomba. To je ako na súťaži Miss (alebo Mr.). Ale moja žena ma má rada aj keď vyzerám ako vyzerám. A veľký súvis s paranojou to nemá. Určite je to aj fajčením a alkoholom, táto práca to prináša. No 80% je to stres. Asi som málo odolný! Niekto zvykne svoj alkoholizmus tajiť. Ja priznávam, že si vypijem, ale nikdy pred zápasom. Niekto pred odletom, niekto v autobuse.. Inak môj sparing Jiří Mika, vychoval troch výborných hráčov TP a nielen ich, je akademický Majster sveta a Majster Česka a bývalý výborný brankár. Ale tiež si dá slivovicu (ale pravú moravskú, nie macedónsku).

A ešte k Romanovi Lamačovi, ktorého ty ako trénera neuznávaš. Raz mi jeden z našich hráčov R. Pekár povedal: „Šéfe za 3 mesiace pri trénerovi Lamačovi som sa naučil viac signálov ako za celú moju doterajšiu kariéru pri všetkých ostatných.“

ML: Potom nerozumiem, prečo bol Roman vymenený za lenivého a jednoduchého trénera. Že by z ľútosti ku mne?

Nehnevaj sa, ale takmer zovšadiaľ, kde si trénoval, ťa vyhodili. Výnimkou je Hlohovec, ktorý už šesť rokov dostávaš tam, kam chceš. Hovorí sa, že rozprávaš, že nebyť rozhodcov, ktorých platí Prešov, Hlohovec je 6 rokov majster. A oni ti to pekne papkajú. Myslím si, že opak je pravdou. Boli sezóny, kedy Hlohovec pod tvojím vedením  mal kvalitnejšie družstvo ako Prešov a pri inom trénerovi by bol majster. V konečnom dôsledku som rád, že si v Hlohovci, lebo viem, že pod tvojím vedením nikdy majster nebude.

ML: Nehnevám. Je to pravda. Nie odvšadiaľ ma vyhodili, ale zo Sečoviec, Prešova a P.Bystrice áno. Ako to funguje v Hlohovci TB fabuluje, ale neubližuje takže mi to je jedno. O rozhodcoch určite niekto z našej komickej dvojice rozpráva, ale ja to nie som. A Hlohovec by raz Majster bol, namiesto toho dostali rozhodcovia, ktorí finále pískali polročný dištanc a finančnú pokutu a Hlohovec Majster nebol. O kvalite kádrov vie TP viac ako ja takže sa k tomu ťažko vyjadriť, ale určite Hlohovec pod mojim vedením nikdy Majster nebude!

Českí hráči v našej kabíne sa často smejú pri spomienkach na tvoje účinkovanie pri českej reprezentácii, pretože náplň tréningov a taktiku na zápasy určoval hráč Jícha. Ty si mal len to tvoje záverečné: „Dajte im na pi.u.“ Toto ti ide dobre.

ML: Opýtam sa ich, ale v podstate majú pravdu. Obranu si robil D.Kubeš a útok F.Jícha. A mi z Jirkom Mikom sme  sa len zabávali . Možno by bolo korektnejšie opýtať sa priamo Kubeša a Jíchu ako to fungovalo, ale korektnosť je cudzie slovo. Ale niečo sme aj týmto prístupom dokázali. V športe ide o výsledky. Musím to zopakovať. O práci pri reprezentácii nemá TP ani predstavu. Ale S.Goluža o tom vie dosť, treba sa opýtať.

Aj preto si myslím, že si najslabší tréner, ktorý v Tatrane počas mojej éry trénoval. Ani s reprezentáciou Slovenska si nedosiahol nič, štatisticky si najneúspešnejší tréner v jej histórii. Po tom, čo tento nezvratný fakt skonštatoval v článku šéfredaktor Športu, nevieš prísť na meno ani jemu, ani denníku, hoci mal pravdu. Nakoniec ťa vyhodili aj z reprezentácie, pardon, dohodli ste sa na ukončení spolupráce. Jasné, lepšie sa to počúva, ako vyhodili. Navážal a vysmieval si sa zo Zoltána Heistera, čo to je za tréner. Keď ti dali športoví redaktori otázku, ako hodnotíte trénera Z.H., ty svojím arogantným spôsobom si odpovedal, prepáčte, ale nepoznám podnikateľské aktivity pána Z. H. Ten dosiahol najviac zo všetkých našich trénerov a ty mu nesiahaš ani po päty. Za to všetko, ako si sa o ňom vyjadroval, sa čudujem, že máš ešte druhú nohu zdravú.

ML: Že som najneúspešnejší sa musím zmieriť a zmierim. Že ma odvolali urobilo všetkým dobre. Dvorný pisateľ TP má vždy pravdu, aj keď niekedy neoverenú. Že som bol kritikom Z.Heistera je všeobecné známe. Ale odkiaľ má také „relevantné“ informácie TP to mi je  záhadou. Keď neviem tak si vymyslím. Otázka na webe bola od fanúšika (športoví redaktori mi takéto otázky nedávajú). Takže si to tu dáme v originále:

Otázka  od Petra z Považskej Bystrice :
"Aký názor máte na prácu pána trénera Heistera?"
Odpoveď :
Podnikateľské aktivity pána Heistera nepoznám a ani niesom v tejto oblasti fundovaný sa k tomu vyjadrovať, ale čo viem je to veľmi úspešný manažér a podnikateľ. Inú jeho prácu nepoznám.

Ako som sa o ňom vyjadroval, by bolo treba popísať konkrétne, lebo takto to vyzerá, že to je výmysel. Asi to tak bude. A tá narážka na moje nohy len korešponduje úroveň autora (inak zdravú nemám ani jednu, v jednej mám titan a druhú to ešte len čaká).

Ty, čo si v živote nikomu nepotreboval dať výplatu, ty, čo si len celé roky desiateho v mesiaci nastavoval ruku, ma ideš urážať? Kto si? Čo si ty v živote vlastne dokázal? Poznám tvoju odpoveď: Som úspešný tréner. A poznáš moju reakciu na to? Ty budeš u mňa vtedy úspešný tréner, keď mi ukážeš aspoň jedného hádzanárskeho funkcionára, ktorý bol s tvojou prácou spokojný. Samozrejme okrem Hlohovca, ktorých už roky dostávaš tam, kde sám chceš.

ML: Nemal som nikdy záujem vo veľkom podnikať, nemám na to, takže automaticky najväčšia výplata, ktorú som kedy dal bolo pár eur predavačovi Notabene pred obchodom. Kde som bol, mal som zmluvu, takže automaticky som očakával , že desiateho dostanem výplatu! V Košiciach som trénoval 6 mesiacov bez výplaty, v Sečovciach prvý rok 7 mesiacov bez výplaty, vo Frýdku Místku 6 mesiacov bez výplaty! Takže pracujem, sice lenivo, ale niekedy aj bez peňazí!

Kto som? Sám sa nikdy nehodnotím a to, že som úspešný tréner možno niekto omylom niekde napísal, ale mne nič podobné z úst nikdy nevyšlo! Čo som v živote dokázal? Nič také svetoborné. Kto má chuť si to vpohode zistí. Nedosiahol som všetko, čo som chcel, ale už to nezmením.

 

Ešte o tom urážaní:

Paranoja - druh psychózy chorobnými predstavami z ohrozenia.

Princezná – niečo nedostane tak sa urazí.

Záchranca –B tím v Extralige.

Pán vedúci – veď vedúci vedie firmu.

Môj článok na webe bol ostrý kvôli jednostrannému článku v novinách proti Hlohovcu. Druhá vec sa stala pred zápasom Hlohovca s B mužstvom Prešova. Pred halou som sa pýtal, či sa S.Kolpak a M.Lozák dohodli o prekladaní zápasov. Povedali, že nie, že ten k...t to nechce. Odišli a stretol som tam známeho z prešovských čias (nebudem škodiť takže bez mena), ktorý sa ma pýtal, čo som spravil TP, že všade kde príde používa na moju osobu univerzálne meno k...t?

Takže ako to je s tým urážaním a ohováraním? Úbožiak, k...t, podvodník, však vy prídete na to, kto Vás tu oj....a..., „varuje“ predo mnou môjho šéfa a všetkých, kde príde? Ako to funguje, keď si dovolím ohradiť sa, po rokoch „úžasnej“ reklamy po celom Slovensku? Kto môže všetko a kto nič?

Koho zaujímajú platy hráčov? Divil by si sa. Zaujímajú, a všetkých. Vieš aj ty zo svojho krátkeho pôsobenia v Prešove, že desiateho v mesiaci majú všetci peniaze na účte. Hráči zarábajú a zarábajú dobre. Väčšina viac ako ty veľký a „úspešný“ šéftréner Hlohovca. A nie je podstatné, že len za október, kedy bol asociačný termín a dva týždne sa nehralo, mali 10. novembra hráči len na prémiách vyplatených 40 000 Eur. Vieš, čo je podstatné? Že hráči vedia, že to, čo dostanú, nie je vykrádané zo štátneho rozpočtu SR cez DPH. To dobre vedia. To je pre nich podstatné.

ML: Uviedol som, že kluby nezaujíma, čo zarába hádzanár v Prešove, lebo majú iné problémy a to ako prežiť! A že zarábajú viac ako ja? Ja im to zo srdca prajem. Ten život čo majú musí byť ohodnotený. A tento šport je brutálny hlavne čo sa bolesti a zdravia týka, tak nech majú!

Že Hlohovec nepotreboval pomoc Prešova? Máš krátku pamäť. Uvoľnili sme zopár hráčov do Hlohovca.

ML: To bola nezištná pomoc. Ale za krásne peniaze!!!

Podstatné ale je, že Hlohovec sa snažil a snaží už pár rokov o miesto prezidenta SZH. Na poslednej konferencii, po hlasovaní ste behali ako postrelená zver, lebo vám nevychádzali počty hlasov. Presadzovali ste svojho kandidáta pána Holdoša. Bol aj za mnou žiadať o podporu a ja som mu povedal: Pán Holdoš, nehnevajte sa, neviete sa odosobniť od Hlohovca a preto nebudete prezident zväzu. Aj ty veľký šéftréner musíš vedieť, že bez Prešova neurobíte nič. OK, ak nepotrebujete pomoc Prešova, váš kandidát nikdy nebude prezidentom zväzu.

ML: J. Holeša bol nápad z Hlohovca proti pánovi Derféniymu, ktorého chcel ďalej Prešov. Neviem ako to dopadlo, ale prezidentom sa stal J.Holeša. Tak ako je to? Toto môžem hodnotiť len z počutia, lebo som nebol na Slovensku. Že sa J.Holdoš nevedel odosobniť od Hlohovca by nebol taký problém. Ale v Hlohovci pôsobím ja, to bol problém.

Ale je to dobrý nápad znova to skúsiť. Nie kvôli tomu, aby sme si navzájom dokazovali, kto koho potrebuje, ale kvôli slovenskej hádzanej, ktorá je TP ukradnutá!

Na záver nebudem reagovať na tvoje invektívy voči mojej osobe - paranoidný, ja, ja, ja, moje, náš záchranca, najväčší z Prešova, princeznej v ústrety, paranoja pána vedúceho - lebo svojím spôsobom si vlastne úbožiak, ktorého veľmi trápi, že doma, v tíme, v ktorom na slovenské pomery všetko funguje, ty už nikdy trénovať nebudeš!

ML: Teším sa!                                  A už dosť. Nemám chuť sa týmito nezmyslami viac zaoberať!

Autor: 

TP

Zdroj: 

 

Tatran Prešov